Teknoloji

Uzayda mahsur kaldılar: Kozmonotları kurtarma görevi Eylül’e ertelendi

bilim adamları ve astronotlar, Uluslararası Uzay istasyonuYıllardır uzayda çeşitli deneyler ve araştırmalar yürütmektedir.

Geçtiğimiz aylarda istasyondaki Soyuz MS-22 kapsülündeki sızıntı nedeniyle kozmonotlar tehlikedeydi.

Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos, Soyuz kapsüllerinde soğutucu akışkan sızıntısının başlamasının ardından üç mürettebat üyesini planlanandan önce Dünya’ya geri getirmek için Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) boş bir uzay aracı göndermeyi düşündüğünü söyledi.

ilginizi çekebilir NASA, Ay’a gidecek astronot ekibini duyurdu Haberin Detayları

Kurtarma görevi Eylül’e ertelendi

Şu anda uzay istasyonundaki kozmonotlar tehlikede değil, ancak orada uzun süre kalmaları sorunlara neden olabilir.

Moskova, yörüngede mahsur kalan üç mürettebatı eve getirmek için bu ay Uluslararası Uzay İstasyonuna bir kurtarma gemisi göndermeyi planlıyordu. Ancak kurtarma görevi Eylül ayına ertelendi.

Hem NASA hem de Rus uzay ajansı Roscosmos, sızıntının yüksek hızda kapsüle çarpan küçük bir uzay kaya parçacığı olan mikro bir göktaşından kaynaklandığına inanıyor.

Roscosmos, Rus kozmonotlar Sergey Prokopyev ve Dmitry Petelin ile ABD’li astronot Francisco Rubio’yu Dünya’ya geri götürmek için Eylül ayında Soyuz MS-23’ü fırlatacak.

Soyuz MS-23 normalde uzay istasyonuna üç mürettebat taşırdı, ancak şimdi bir kurtarma görevi için Dünya’yı boş bırakacak.

haberyaglidere.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu